Що таке щастя і коли людина щаслива?

1 4 908
+1

що таке щастя?

Пошуки щастя для людини, мабуть, найбільше бажання і прагнення. Іноді це набагато важливіше, ніж пошуки сенсу життя. Сьогодні і поговоримо про настільки особисте, насущне, загально бажане — про щастя.

Тема щастя, набагато складніше, ніж здається на перший погляд.
Всі в курсі, що стан ейфорії, відчуття задоволеності буттям — залежать не тільки від наявності фактичних атрибутів щастя, а від фізіологічних процесів у нашому організмі, наприклад, від балансу гормонів, загального стану організму?

Кажуть, здоров'я не купити... Додамо: а щастя — тим більше не купити.
Почнемо з найпростішого: що є щастя для звичайних людей?

Більшість вбачають щастя в якомусь стандартному наборі: здоров'я (плюс краса і молодість), дружна сім'я (плюс здорові та слухняні діти), матеріальний достаток, улюблена робота, самореалізація. Хтось мріє про мінімум або про найнеобхідніше: щоб народити дитину (і буде щастя), щоб поруч був хтось найулюбленіший, щоб не було війни, щоб були живі рідні, щоб стали здорові хворі діти...

что такое счастье?

Чи бачить хтось щастя в наявності їжі, житла, виконанні примітивних потреб? Коли цього немає — бачать, але як тільки це здійснюється будь-яка нормальна людина буде хотіти відчуття душевного комфорту.

Без задоволення нижчих потреб — прагнення до більш високих неможливо, як не раз нам доводила практика і теорія світових психологів... Зокрема відома піраміда Маслоу увійшла в психологію наріжним каменем: хоча було багато суперечок з приводу істинності суджень Маслоу, однак довести неправоту автора або запропонувати своє гідне бачення в подібному питанні ніхто не зміг.

піраміда маслоу, пирамида маслоу, піраміда потреб

Згідно теорії піраміди Маслоу — досягнення вищої точки — вершини задоволеності життям можливе лише при задоволенні нижчих і менш високих потреб. Людина, яка хоче пити, або замерзаючий на вулиці взимку — не зможе прагнути до високих цілей творчості, самореалізації і т. д. Зголоднілій людині не буде діла до любові... Відчуваючому гостру сильну біль — до гармонії...


Рівні піраміди:

«У системі виділяється сім основних рівнів (пріоритетів):

(нижчий) Фізіологічні потреби: голод, спрага, статевий потяг і т. д.
Потреба у безпеці: почуття впевненості, позбавлення від страху і невдач.
Потреба в приналежності і любові.
Потреба в повазі: досягнення успіху, схвалення, визнання.
Пізнавальні потреби: знати, вміти, досліджувати.
Естетичні потреби: гармонія, порядок, краса.
(вищий) Потреба в самоактуалізації: реалізація своїх цілей, здібностей, розвиток власної особистості».

Не досягнувши, не задовольнивши перші рівні — не можна досягти більш високі.


Ось що говорив сам Маслоу з приводу своєї теорії:
«Я абсолютно переконаний, що людина живе хлібом єдиним тільки в умовах, коли хліба недостатньо», — роз'яснював Маслоу

— Але що трапляється з людськими прагненнями, коли хліба вдосталь і шлунок завжди сповнений?
З'являються більш високі потреби, і саме вони, а не фізіологічний голод, керують нашим організмом. В міру задоволення одних потреб виникають інші, більш високі. Так поступово, крок за кроком людина приходить до потреби в саморозвитку — найвищої з них.

Маслоу прекрасно усвідомлював, що задоволення примітивних фізіологічних потреб — основа основ. В його уяві ідеальне щасливе суспільство — це насамперед суспільство ситих людей, які не мають підстав для страху або тривоги. Якщо людина, наприклад, постійно відчуває нестачу в їжі, навряд чи вона буде мати гостру потребу в любові.
Однак людина, переповнена любовними переживаннями, все одно потребує їжі, причому регулярно.
Під ситістю, Маслоу мав на увазі не тільки відсутність перебоїв з їжею, але і достатню кількість води, кисню, сну і сексу.

Згідно з дослідженнями — найвищої ступені — саморозвитку, самореалізації — досягає лише 2 % людей. Лише 2 %!
Уявляєте, скільки народу «застряють» на нижчих рівнях потреб! Тому коли наше суспільство називають тваринним в масі своїй — це частково вірно... Проте всім відомо, що є люди, які живуть у тісноті, образі, голоді, але прагнуть до високого і до споживання тільки нижчих рівнів не опускаються. Наприклад, ті ж ченці, бідні творці мистецтва.

Є просто люди, які незважаючи на своє тісне положення в житті — дбають про інших, є приклади, коли вмираюча з голоду мати віддавала їжу дітям і встигала зробити все, щоб врятувати дітей. Адже є інстинкти, які понад вітальних потреб.

І потім: є безліч прикладів, коли людині давали майже все, а їй ставало замало, і взагалі характер псувався і вже вона точно не прагнула до духовних висот, а хотіла ще більше грошей, влади будь-якими способами: красти, йти по головах.

Але якщо дивитися реалістично: будучи бідним - щасливим бути не можна. Люди в країнах більш економічно розвинених, з хорошими ВВП на душу населення — щасливіші, згідно із статистикою, ніж люди в країнах з низьким рівнем життя. В постійній нестачі насущного люди не можуть бути задоволеними, страждання штовхають багатьох на злочини.

Як говорив ще Соломон у Притчах:
«Двох речей я прошу Тебе, не відмов мені, перш ніж я помру: суєту і брехню усунь же від мене, злиднів і багатства не давай мені, питай мене насущним хлібом, щоб, переситившись, я не зрікся Тебе і не сказав: «хто Господь? і щоб не збіднів, не став красти і вживати ім'я Бога всує» (Прип.30:7-9).

Убогість і багатство дві крайності, здатні підштовхнути людини до злочину. На думку теософської сфери — людині необхідно тільки насущне, все інше, розкіш у тому числі - розбещує.
Є люди небагаті, але більш задоволені життям, ніж ті хто має «золоті гори».
Однак є люди багаті і начебто не страшні грішники, але забери у них багатство і щасливі (або хоча б задоволені) вони не будуть.

Все ж фізіологічний стан залежить не тільки від факту задоволення насущних потреб, а ще є рівень гормонів, наприклад. І тут теорія Маслоу дуже до речі.

что такое счастье

Ось що можна дізнатися в дуже цікавій статті про щастя з Вікіпедії:

«Фізіологія щастя може бути тісно пов'язана з так званими «гормонами щастя» — ендорфінами, серотоніном і дофаміном. Їх синтез і кругообіг в організмі порушуються при ендокринних, інфекційних і вірусних захворюваннях. Серотонін є нейромедіатором головного мозку, який виробляється в шишкоподібній залозі людини.

Якщо ендорфіни впливають, в основному, на короткочасні стани ейфорії і радості, то серотонін, його регулярна розробка та процеси захоплення у нейронах, більшою мірою створюють фон щастя і довготривалої задоволеності. Інший гормон і нейромедіатор, тісно пов'язаний з серотоніном, — дофамін. Дофамін є одним з хімічних факторів внутрішнього підкріплення і є частиною «системи заохочення» мозку».

Ендорфіни виділяються в кров при заняттях спортом, активному русі, при споживанні деяких продуктів, наприклад, гіркого шоколаду, цитрусових. Хвороби порушують синтез життєво важливих елементів та корисних речовин, що звичайно впливає на синтез гормонів, на загальне самопочуття.

Погодьтеся, що не можна назвати себе щасливим, якщо з голоду не помираєш але загальний стан організму незадовільний, або гірше того — людина тяжко хвора.
Хвороби теж не приходять просто так — це наслідок чогось.

Та й щастя саме через призму змісту гормонів в крові — це ж не тільки режим життя, що сприяє виробленню певної кількості гормонів, що підтримують ейфорію короткочасну і довготривалу. Є ще такі поняття як мораль, честь, віра в Бога (для когось), принципи...

Ось, наприклад, людина веде активний спосіб життя, всього їй вистачає, але живе вона в розріз своїм принципам — у когось з тих хто так чинить це може викликати невеликий розлад із совістю, у інших неприховані душевні терзання (що позначаться і на рівні гормонів). Хтось давно живе наплювавши на мораль і щасливий з чисто фізіологічної сторони, однак, що з ним буде далі і після його життя — невідомо, в тому числі невідомо, чи буде настільки ж гармонійне його щастя, найімовірніше — ні.

При нестачі вітамінів, при нестачі основних продуктів на столі, при постійному вкрай скромному харчуванні — ендорфіни не виробляються... Людина банально може себе почувати понуро, мати поганий настрій через недоїдання...

А ще через погане харчування людина може сходити з розуму. Наприклад, недолік йоду в організмі або проблеми з щитовидною залозою можуть мати наслідками глибоку депресію, апатію, втрату інтересу до життя, а надлишок або гострий дефіцит деяких вітамінів може викликати галюцинації, марення.

Тому, звичайно, тут з теорією Маслоу не посперечаєшся... Потяг до самореалізації може мати тільки сите суспільство... Але знову ж таки: скільки ситих, не маючи на те вагомих причин, топлять своє благополуччя в банці пива, кухлі вина, в тонні неробства? Не прагнуть до висот, а застряють на нижчих рівнях.. І тут можна сказати про мотивацію, волю, цінність особистості, але ми говоримо про щастя.


Саме через акцентування на нижчих потребах формуються люди без прагнень... Взагалі, на думку багатьох вчених (в тому числі Фрейда) найбільш сильні інстинкти у людини — це виживання і продовження роду. Тобто людство в переважній більшості хвилює секс і голод. Відповідно, на цих інстинктах можна більше всього «грати» і маніпулювати масами.

В цілому ж щастя розуміється багатьма як стан благополуччя, відчутний фізично, психічно. Саме до такого стану прагне все людство. Якщо відсунути у бік питання медицини, то щастя - це радість від отримання задоволень.

Виходить, для більшості людей щастя все таки полягає в задоволенні нижчих потреб. Подивіться, про що найчастіше говорять по ТБ, в Інеті, навколо? Найчастіше про те, що править світом на думку Фрейда - про секс. Так виховуються покоління. До саморозвитку багато хто просто не доростає, не доживає.

В позитивній психології застосовується, зокрема, наступна формула щастя:
Щастя = глибоке задоволення життям + максимум позитивних емоцій + мінімум негативних емоцій».

Підсумком можна сказати так:  «щастя — це задоволення життям». Можна бути задоволеним від того, що допоможеш комусь нужденному, хворому, спраглому, станеш священиком, захистиш кандидатську, зловиш злочинця і отримаєш підвищення по службі, пограбуєш банк, одружишся на міс всесвіту, нагрубіяниш комусь і самоствердишся. У питаннях моралі, цінностей, відповідальності, кожен вибирає свій шлях.

І ще все-таки найголовніша умова щастя — це наявність життя. А всі ми смертні, і як би хтось не був щасливий — він все одно старіє, хворіє, вмирає.. Що робить категорію щастя в цілому невловимою, тимчасовою...

Як казав Козьма Прутков: хочеш бути щасливим — будь ним. Щасливим можна бути в сьогоденні, згадувати щасливе минуле, але ситий учора з'їденим хлібом як і мріями про майбутнє теж не будеш. Тому справді щастя — воно невтримне, хочеться вхопити його, щоб втримати навічно, але мабуть неможливо..

А що є щастя для вас?

реклама на сайте

Схожі новини

Коментарі (1)

 1. Богдан
  0

  Отличная статья. Все правильно - обрести счастье можно только удовлетворив свои потребности. Кстати у каждого из людей они свои, поэтому нам иногда не понятны мотивы других людей. Советую послушать лекции Юрия Бурлана про системно-векторную психологию. Гарантирую, что Вы сразу все поймёте, лично у меня открылись глаза на многие вещи.

Додати коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent