Лукашенко веде наступ на російські калійні добрива

0 770
+1

Лукашенко веде наступ на російські калійні добрива Олександр Лукашенко вперше за кілька років зробив нові заяви щодо співпраці Білорусі і Росії на світовому ринку калійних добрив. Конфлікт Білоруськалій і Уралкалія був одним з найгучніших між бізнес-структурами двох держав. Тепер президент Білорусії, схоже, робить нову пропозицію російській компанії – і на цей раз з позиції сили.

Президент Білорусії Олександр Лукашенко запевняє, що до нього майже кожен місяць звертаються нові акціонери російського Уралкалія з проханням прийняти їх. «Я кажу: будуть пропозиції – готовий з вами зустрічатися», – розповідає Лукашенко. «Сьогодні вони готові з нами об'єднуватися. Ми не проти – єднайтеся, але на наших умовах», – продовжив білоруський президент.

«Зараз справи у Белоруськалія йдуть значно краще, ніж в Уралкалія, що дозволяє Лукашенко міркувати про можливе відновлення партнерства з позиції сили»


«Будь ласка, давайте відновимо роботу (спільно з Уралкалій). Давайте домовимося, скільки будете робити ви, скільки будемо робити ми. Поділимо ринки і не будемо змагатися один з одним», – сказав Лукашенко.
Білоруський лідер не забув розхвалити позиції Мінська на світовому ринку калійних добрив. За його словами, Білорусь першою вийшла з піке після розриву відносин БКК і Уралкалія. «У світі на нас просто моляться і кланяються», – зазначив президент. Високий попит на продукцію БКК, звернув увагу Лукашенко, обумовлений і тим, що держава «гарантує порядність цієї компанії». В даний час Білорусь веде будівництво двох нових калійних комбінатів на базі Петриківського і Любанських родовищ, з введенням яких «ми станемо повними господарями на ринку калійних добрив».

У прес-службі Уралхіма, керуючого акціонера Уралкалія, «Інтерфаксу» повідомили, що «спілкування і ділові контакти з білоруським керівництвом і керівниками Білоруськалій ми не припиняли в останні роки, і вони проходять по мірі виникнення необхідності з кожної зі сторін».

Розрив відносин

Білоруськалій – один з найбільших виробників добрив, Білоруська калійна компанія (БКК) займається їх продажем. З 2005 року до конфлікту 2013 року БКК була спільним підприємством Білоруськалій і Уралкалія на паритетних засадах. Через зареєстровану в Мінську компанію вони продавали калійні добрива порівну.

На початку 2000-х обидва виробника були рівнозначними, і разом їм було легше встановлювати ціни на експорт і продавати товар на власних умовах. Стратегія виявилася правильною – БКК до 2012 року посів 42% світового ринку калійних добрив.

Однак на наступний рік вибухнув конфлікт акціонерів. Спровокував його указ Лукашенка про скасування монопольного права експорту продукції Білоруськалій. Тобто Мінськ отримав право торгувати самостійно, окремо від Москви, і Білоруськалій почав відвантажувати товар в обхід БКК. Російська сторона заявила, що співпраця з білоруськими партнерами в рамках БКК зайшла в глухий кут, і вийшла з картелю. Це був шок для ринку, новина обвалила не тільки акції російської компанії, але і її конкурентів, ціни на добрива на світовому ринку пішли вниз.

На цьому історія не закінчилася. У серпні 2013 року Мінськ заарештував гендиректора Уралкалія Владислава Баумгертнера. Показово час і місце арешту – російський топ-менеджер приїхав у Мінськ на запрошення тодішнього білоруського прем'єр-міністра Михайла Мясниковича, а при відльоті його заарештували за підозрою в зловживанні владою і службовими повноваженнями. У провину йому ставилося завдання шкоди Білоруськалій і Білоруської калійної компанії в результаті припинення спільних продажів. Через пару місяців після арешту Баумгертнера передали в Росію, де його посадили в СІЗО, потім під домашній арешт, а потім відпустили під заставу. У лютому 2016 року правоохоронні органи РФ припинили кримінальну справу проти нього у зв'язку з відсутністю в його діях складу злочину.
Трохи пізніше арешту Баумгертнера білоруська влада оголосила в розшук основного акціонера Уралкалія, російського мільярдера Сулеймана Керімова.

Все це призвело до зміни власника Уралкалія. Керімов продав свій пакет групі ОНЕКСІМ Михайла Прохорова, а компанія «Уралхім» Дмитра Мазепина скупила частки дрібних акціонерів.

Варто відзначити, що Лукашенко звинуватив Керімова і Баумгертнера в бажанні стати власниками Білоруськалій, нібито вони йому пропонували хабар за продаж півціни білоруського активу. Але, за його словами, він, звичайно, не погодився. Уралкалий до того моменту став більш потужною компанією, ніж білоруська, у тому числі завдяки злиттю з «Сильвінітом».

Однак розрив з БКК, кримінальна історія, зміна акціонерів і аварія в листопаді 2014 року поблизу Соликамска на підземному руднику вибили грунт з-під ніг Уралкалія.

Нові акціонери Уралкалія влітку 2014 року вперше заговорили про відновлення партнерства з Білоруськалій. Це економічно виправдано: разом партнери можуть впливати на ціни на калій і при цьому не ризикувати в гонитві за великими обсягами в боротьбі за ринки і прибуток.

Тоді неофіційно повідомлялося, що Уралкалий хотів отримати контрольний пакет (близько 65%) у статутному капіталі нового спільного трейдера і пропонував зареєструвати його в Москві. З точки зору масштабу компаній російська за потужностями була більшою.

Проте Лукашенко не влаштувала роль молодшого брата. «Якщо вони нам програють, нехай приходять і кажуть: ми програли. І з цього будемо виходити», – говорив тоді глава Білорусі.

Шанси на співпрацю

Сьогодні Лукашенко вперше за кілька років прямо сказав, що готовий відновлювати співпрацю. Однак знову ж таки він не збирається віддавати лідерство російській компанії. Судячи з усього, він не веде мову навіть про паритетне партнерство, як це було до 2013 року. І Білорусія може дозволити собі такий тон.

«Зараз справи у Білоруськалій йдуть значно краще, ніж у Уралкалія, що дозволяє Лукашенко міркувати про можливе відновлення партнерства з позиції сили. Швидше за все, мова йде про роботу з БКК на умовах перерозподілу часток на користь білоруського підприємства, або на умовах розподілу ринків збуту, які передбачають, що Уралкалий не зможе отримати більшу або рівну частку ринків», – вважає директор інвестиційно-банківського департаменту QBF Дмитро Кіпа.

Чистий прибуток Білоруськалій за 2015 рік склала 572 млн доларів проти 184 млн доларів у Уралкалія. Виручка Уралкалія за перший квартал 2016 року скоротилася на 28%, борги ростуть, рентабельність впала. Російська компанія програє конкурентам на світовому ринку, в першу чергу Білорусії.

Білоруськалій є найбільш перспективним і фінансово прибутковим підприємством Білорусії, поразка російської компанії у фінансовому плані очевидна, відзначає Кирило Яковенко з «Алор Брокер».

«Поки що східний вектор розвитку експорту у Уралкалія відверто кульгає, чого не можна сказати про Білоруськалій. Лукашенко вже заявив про підписання довгострокових контрактів на поставку калійних добрив в Індію, активно розвиваються відносини з китайськими імпортерами, в перспективі з великою ймовірністю Білорусь може стати найбільшим постачальником на ринку Бразилії», – зазначає Кіпа. А Уралкалий тільки намагається укласти контракти з Китаєм та Індією.

Умови Мінська з позиції сили навряд чи влаштують Уралкалий, але це палиця про два кінці. Російській компанії сильно допомогло б об'єднання з білоруськими потужностями. «Об'єднання двох великих гравців дозволить створити силу, з якою ринку доведеться знову вважатися, що в поточних умовах не завадило б Уралкалію, що відчуває труднощі з пошуком довгострокових контрактів після розриву відносин з БКК», – вважає Дмитро Кіпа.

Обидві компанії могли б диктувати свої умови ринку, в тому числі за цінами. Крім того, разом вони змогли б впливати на обсяги і переговори з одним із ключових покупців – Китаєм, який вже зараз просить ціну за тонну хлористого калію в два з половиною рази менше, ніж він торгується на ринку, відзначає Кирило Яковенко з «Алор Брокер». «Така позиція Китаю робить виробництво невигідним для обох сторін, проте це вкрай перспективний ринок і гарантія довгих відносин», – додає він.

«Поки Уралкалія вдається тримати власну частку ринку в 20% і успішно конкурувати з Білоруськалій, однак, зрозуміло, при можливому альянсі з західним конкурентом її можливості були б набагато більше. Але така співпраця, враховуючи умови Білорусії і «поблажливий» до конкурента тон, говорить про те, що самостійність обох сторін у цьому питанні під великим питанням і не виключено повторення арештів керівництва Уралкалія в разі якихось непорозумінь», – не виключає Яковенко.

На його думку, до реального об'єднання двох компаній ще дуже далеко. «Білорусія може робити такі заяви з власних міркувань, переслідуючи певну мету – наприклад, «підбадьорити» конкурента або на щось йому натякнути, або, на крайній випадок, що дуже схоже на правду – підкреслити свою високу значущість на ринку», – резюмує експерт.

реклама на сайте

Схожі новини

Додати коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent